Pavel Červený

Přezdívka: Frito


Jaké byly začátky kapely? 

S Těhotným jsme měli jasno. Bavit lidi, něco z nás jim dát a něco si vzít. Byla to fakt prča. Holky, chlast a motorky. Nad tím vším svoboda, kamarádství a naše písničky. Všechno to dávalo ohromný smysl.

Máš nějaký zážitek, který ti utkvěl v paměti?

Těch bylo moc. Ty nejlepší ani nemůžu publikovat. To že, Pohádka pravidelně po hraní prodával bicí, až jsme je jednou museli koupit zpátky, protože je prochlastal a vyrazil domů pěšky sto kilometrů. Mně osobně odvezl přistavený kamion jako podium až za rakouské hranice, když jsem půjčil Těhuli mojí stodvacítku jako ložnici. Nebo osud naší kapelní 1203 zaseklé pod mostkem, že jsme jí museli vypustit kola, abychom jí dostali ven. V našem domácím klubu Renda ztráta kytary, kdy jí Těhotnej nechal týden u popelnic a nikdo jí neukrad. Několik koncertů, kdy jsme dohrávali téměř v bezvědomí. Pecka za rundu panáků. Asi na třicáté výročí sepíšu paměti.Vím, že všichni v kapele máte hudební vzdělání a mě by zajímalo jaké, a také jaké je vaše skutečné povolání? 

Jsem téměř samouk, co nechtěl ani hrát. Jedno dne, to mi bylo tak 15 let, mě táta odvedl do hospody a povídá, podívej se na támhle toho pána, budeš k němu chodit a naučí tě hrát na kytaru. To, že se nejmenovaný pán snažil vysvětit, že vyučuje dechové nástroje, mého otce absolutně nezajímalo. Buď kluka naučíš nebo jsi dohrál. Kontroloval, jestli k pánovi chodím. Na vzkazy učitele, že je to škoda peněz a že jsem ztracený případ nebral ohledy. Nějakým zázrakem mě hudba uchvátila a drží se mě dodnes. Jako povolání jsem si vybral honičku po stavbách.

 

Jak dlouho hraješ s kapelou Vynález zkázy a na co? Hrál jsi i v jiných kapelách?

V souboru jsem od založení v roce 95. Na samém začátku mé hudební kariéry jsme s Těhotnym hráli po hospodách trempárnu pod názvem MRAKOTY. Začali jsme psát písničky a měli jsme chuť přitvrdit. USCHLÁ SLINA měla naplnit naše sny. Po problémech s názvem v hudebním kanále Óčko jsme se přejmenovali na VYNÁLEZ ZKÁZY. V roce 2013 jsem měl pocit, že kapela spí a já chtěl hrát. Založil jsem s přáteli skupinu BORDO. Rok 2020 rozpoutal obrození Vynálezu.Kdo je tvým hudebním vzorem? A jakou hudbu posloucháš?

Asi jsem si prošel vším, kde je možné slyšet kytaru. Od dob kdy jsem vyštrachal na půdě kotoučák a slyšel Sluneční hrob nebo Petra Nováka až po metal. Na vandrech jsem obdivoval Samsona, Nedvědy, Ryvolu, Pacifik. S dvojčetem na rameni Alkehol, Tři ségry a Orlík. Potom už jsem se dostal na vlnu AC/DC, Iron Maiden, Metaliky, Manowar, Judas Priest, Marylin Manson, Nick Cave, Led Zeppelin. Z ČSSR Tublatanka a Kern. Pokud si chci od všeho odpočinout pustím si Kris Kristoffersona, Boba Dylana, Johnny Cashe a Sepulturu.

 


Každý má nějaké koníčky, jaká je tvá oblíbená činnost kromě muziky?

     Mám rád přírodu, motorky, pivo a rodinu.

 

Jak by jsi popsal sám sebe?

    Snažím se být dobrým otcem a manželem, ale jako muzikant a motorkář jsem občas neřízený hovado.

 

Máš nějaké životní krédo?

Ano. Za žádnou cenu se neposrat!!! 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *